Kláštor pod Znievom

Autor: Silvia Vajdíková | 13.6.2021 o 22:12 | (upravené 14.6.2021 o 14:36) Karma článku: 4,42 | Prečítané:  267x

Toľko vecí som sa od vás naučil, ľudia... Naučil som sa, že všetci chcú žiť na vrcholku hory, ale zabúdajú, že naozajstné šťastie sa skrýva v spôsobe, akým naň vystupujeme.  G. García Márquez

Kláštor pod Znievom je prekrásna obec v okrese Martin v Žilinskom kraji. Prvá písomná zmienka Znievskeho hradu, pôvodne nazývaného Turčiansky hrad, je z roku 1113. Najkrajším obdobím obce bolo otvorenie Memoranda Slovenského národa z roku 1861, na základe ktorého sa v roku 1869 otvorilo jedno z prvých troch slovenských gymnázií v Uhorsku. V obci sa vyskytuje prameň Kláštornej minerálnej vody. 

Obec som plánovala už dlhšie navštíviť. Dnes sa mi to splnilo. Kľukatými cestami cez Čičmany sme po skoro sedemdesiatich kilometroch prišli do cieľa. 

Ako prvé sme navštívili "obrovskú lavičku" s krásnym výhľadom na vrch Zniev. Bola taká veľká, že som na ňu ledva vyskočila. 

Ďalšou novodobou atrakciou obce je hojdačka "hordačka", ktorá sa nachádza blízko lavičky. Poskytuje výhľady na zelenú krajinu, lúky, či pasúce sa ovce. 

Cestou sme videli kostol nanebovzatia Panny Márie, kostol svätého Mikuláša, kaplnku svätého Jozefa, a autom sme prišli až k cintorínu. Odtiaľ sme pokračovali rovno smerom ku Kalvárií. Po zastaveniach sme sa ocitli pri Kostole svätého Kríža. 

Po zelenej značke sme pokračovali nenáročnou ale strmšou cestou až k zrúcanine hradu Zniev. Mali sme výborné slnečné počasie a k vrcholu sme prišli pomerne rýchlo. Vrch Zniev (985 m. n. m.) ponúka množstvo výhľadov na Turčiansku kotlinu a Rajeckú dolinu. Posedeli sme si, pokochali sa výhľadmi, farebnými kvetmi a pokračovali sme naspäť, kedy sme si urobili skratky a onedlho sme boli naspäť dole. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oklamaní antigénom. Test nemusí zachytiť deltu prezlečenú za nádchu

Kollárom vydobytý ústupok sa nezaočkovaným môže vypomstiť.

Obvinenie kajúcnikov smeruje k dvom vyšetrovateľom NAKA

Obvinenie opisuje manipulácie, ale nie systém, o ktorom hovorí Fico.


Už ste čítali?